Hledám svou cestu k dospělosti

Archiv aktualit

Lektoři Centra prevence pomáhají denně dětem a mládeži hledat cestu „do života“

Příběh Centra Prevence se píše již od roku 1997, kdy vznikly první pokusy o řešení problémů mládeže, tehdy v rámci Poradny pro děti a mládež ve Žďáře nad Sázavou. Vznik Centra prevence jako samostatného zařízení se datuje až od roku 2013.

Od té doby se v zařízení vystřídalo dvanáct zaměstnanců, nespočet dobrovolníků a externistů. Aktuálně jsme ve složení tří lektorů a čtyř dohodářek, které nám pomáhají vykrývat nabité dny.

Naše práce spočívá v zajišťování primární prevence na školách. Pro případnou následnou práci se třídou máme i školskou selektivní prevenci. Co vlastně obě prevence znamenají?

Náš tým realizuje programy na školách po celém okrese na různá témata.  „Programy primární prevence“ máme zaměřené na vztahy dětí ve třídě, nebo také na rizikové chování spojené s internetem, drogami.  Do každé třídy vstupujeme vždy na základě objednávky ze školy. Třídní učitel před samotnou realizací našeho programu vyplní vstupní dotazníček, kde si vybírá téma, které by pro jeho třídu mohlo být přínosem. Prostřednictvím dotazníku mapujeme situaci a naladění ve třídě a dle toho se pak připravujeme na konkrétní program. Programy primární prevence trvají tři vyučovací hodiny a jsou vedeny zážitkovou metodou, tzn. že žáci si spoustu věcí vyzkouší sami na sobě.

Výstupem našich programů je obecně seznámit žáky s určitými formami rizikového chování a reakcí na ně. Společně se bavíme o problémech a věcech s tématem spojených.

V rámci „školské selektivní prevence“ reagujeme na zakázku od školy ve třídách, kde hrozí nebo je již rozvinuto rizikové chování. Snažíme se pomoci škole i jednotlivým účastníkům hledat nové způsoby řešení jejich problémů.

Naši práci obohacují „pobytové programy pro děti a mládež“, které si náležitě užíváme s nimi.

Práce lektora Centra prevence je velmi pestrá. Každý den jsme v jiné třídě a poznáváme nové tváře, kterým můžeme vstoupit do života.  Ne nadarmo zní motto Centra Prevence: „ Hledám svou cestu k dospělosti.“  My, lektoři, se snažíme pomáhat žákům a studentům, aby svoji cestu k dospělosti našli a zároveň aby po ní šli bez zbytečných skrupulí.

IMG_4496

Otázky a odpovědi Nejčastější dotazy z programů PP

"KDYŽ JE NĚKDO ZÁVISLÝ TŘEBA NA POČÍTAČI, POVAŽUJE SE TO (POČÍTAČ) ZA DROGU?"

Drogou může být vlastně cokoliv (tedy i počítač), na čem si lze … číst celé

Schránka důvěry Trápí vás něco? Nebojte se napsat

Do schránky můžete vkládat dotazy naprosto diskrétně, určitě spolu najdeme cestu, jak to, co Vás trápí, vyřešit :)

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner